Polski Spisz

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Odwiedzając Białkę Tatrzańską lub jej okolice, warto także wybrać się na Polski Spisz położony na prawym brzegu rzeki Białki (z wyjątkiem wsi Nowa Biała) przepływającej przy usytuowanej zaledwie 11 km na północny wschód Bukowinie Tatrzańskiej. Jest to niewielki region geograficzny i etnograficzny zarazem.

Kilkanaście wsi, które się na niego składają, m.in. Trybsz, Frydman, Kacwin czy Niedzica to wyjątkowo urocze miejscowości, bogate w arcyciekawą architekturę, w tym kościoły, zamki, pałace oraz tradycyjne, spiskie chałupy.

Z polskiego Spiszu można wybrać się na Słowacki Spisz, np. do Czerwonego Klasztoru (słow. Červený Kláštor),gdzie na odwiedziny czeka zabytkowe opactwo, jakiemu sławy przysporzył niegdyś nietuzinkowy kameduła brat Cyprian, który w XVIII w. zbudował ponoć latającą machinę.

Mini przewodnik

Spisz to historyczna kraina, leżąca współcześnie na obszarze Polski i (w przeważającej większości) Słowacji. Wyróżnia się pewną kulturową odrębnością, najbardziej widoczną w architektonicznej stylistyce zabytków, które ocalały z minionych wieków. Są to głównie kościoły, pałace, chaty. Spiski krajobraz zachował się nieźle m.in. w Trybszu, Niedzicy czy Kacwinie.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja