Festiwal Gwiazd Sportu
- Boże Narodzenie
- Dziwnów
- Atrakcje
- Festiwal Gwiazd Sportu
Ocena
Dodaj opinię- Ocena
- Dla dwojga
- Dla dzieci
- Dla dorosłych
- Dla seniorów
Festiwal Gwiazd Sportu - to przede wszystkim z powodu tego wydarzenia, obok przymiotów związanych z nadmorskim usytuowaniem, Dziwnów obecny jest w turystycznym eterze. Bohaterzy Festiwalu Gwiazd Sportu sprawiają, że na kilka dni lata, miejscowość zamienia się w sportową stolicę Polski. Staje się żywą kroniką najważniejszych wydarzeń sportowych oraz ich zagorzałych obserwatorów, szczęśliwych że mogą podziwiać swych idoli już nie tylko na telewizyjnym ekranie.
Gośćmi festiwalu byli, m.in. piłkarze Grzegorz Lato (ur. 1950) i Włodzimierz Smolarek (1957). Pierwszy znany jest przede wszystkim z tego, że trzy razy brał udział w finale piłkarskich Mistrzostw Świata, przy czym na mistrzostwach w 1974 r., które odbywały się w byłej RFN zdobył tytuł króla strzelców, wbijając przeciwnikom 7 goli. Drugiego ze sportowców kibice pamiętają głównie z uwagi na sukcesy, jakie odnosił przez wiele lat, grając w klubie Widzew Łódź, dla którego zdobył 61 bramek. Włodzimierz Smolarek fascynował fanów swoją nieugiętością, zadziornością i walecznością na boisku. Dwukrotnie wywalczył mistrzostwo Polski (1981, 1982),zdobył także Puchar Polski (1985). Dwa razy brał udział w piłkarskich Mistrzostwach Świata: w 1982 r., w Hiszpanii, gdzie wywalczył brązowy medal, a 4 lata później w Meksyku, gdzie strzelił jedynego dla Polski gola.
Wielką radością dla miłośników siatkówki było uczestnictwo w dziwnowskiej imprezie wybitnego siatkarza Tomasza Wójtowicza (ur. 1953 r.). Ten złoty medalista mistrzostw świata w 1974 r. oraz igrzysk olimpijskich w 1976 r., w 2000 r. został wybrany w plebiscycie Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej do grona ośmiu najlepszych graczy XX wieku, a dwa lata później, jako pierwszy Polak w historii trafił do prestiżowej Galerii Sław Siatkówki (Volleyball Hall of Fame),mieszczącej się w uznawanym za kolebkę siatkówki mieście Holyoke, w stanie Massachusetts, w USA.
Swoją obecnością uświetnił dziwnowską imprezę także znakomity kolarz Zenon Jaskóła (ur. 1962),który wsławił się m.in. wywalczeniem na igrzyskach olimpijskich w Seulu, w 1988 r. tytułu wicemistrza w wyścigu drużynowym, a rok później tytułu wicemistrza świata w wyścigu drużynowym. Spektakularne zwycięstwo odniósł w 1993 r., w wyścigu Tour de France, gdzie w klasyfikacji generalnej zajął 3 miejsce, dotąd najwyższe, jakie w tej imprezie oraz innych kolarskich, wieloetapowych wyścigach zawodowców odnieśli Polacy.
Józef Łuszczak (ur. 1955) i Wojciech Fortuna goszcząc na festiwalu w pełni rozgrzanego lata, ze względu na uprawiane przez siebie dyscypliny sportowe, niejednego letnika skłonili do myślenia o zimie. Józef Łuszczek jest wszak mistrzem świata i brązowym medalistą mistrzostw świata w Lahti w 1978 r., w biegach narciarskich na dystansie 15 i 30 km a także 36-krotnym zwycięzcą mistrzostw Polski. Wojciech Fortuna zaś kojarzony jest przede wszystkim jako zwycięzca skoków narciarskich na zimowej olimpiadzie w Sapporo, w Japonii w 1972 r. oraz jako ekspert od tej dyscypliny sportowej zapraszany do mediów przy okazji wyczynów Adama Małysza.
Jednym z młodszych gości festiwalu był Krzysztof Włodarczyk (ur. 1981),polski bokser, były zawodowy mistrz świata organizacji IBF (International Boxing Federation) w kategorii junior wagi ciężkiej do 91 kg. W 2006 r. pokonał w walce byłego mistrza świata Imama Mayfielda, potem wygrał walkę o mistrzostwo ze Stevenem Cunninghamem, który w 2007 r. odebrał mu tytuł.
W Festiwalu brali też już udział m.in. Jerzy Dudek, Adam Małysz, Zofia Klepacka, Sylwia Gruchała, Piotr Gruszka i wielu innych, znamienitych sportowców.
Opinie